Budoucnost valu Malkovského

Val v ulici Malkovského je významnou částí projektu Letňanské lentilky. V první verzi studie navrhli architekti na jeho místě vybudovat zelené parkoviště, které sníží nedostatek parkovacích míst a zároveň zvýší kvalitu zeleně směrem k Tupolevově ulici. Val byl předmětem mnoha diskusí mezi obyvateli, nicméně zatím nebylo nijak rozhodnuto a budoucnost valu je stále otevřená.

Jako příspěvek do diskuse si letňanská radnice nechala zpracovat 3 odborné posudky. Nejdříve bylo provedeno několik sond, aby se zjistilo, co těleso valu tvoří. Výsledek je uspokojivý, protože sondy neodhalily žádné škodlivé látky nebo materiály. Val je z převažující části tvořen výkopkem místních zemin a hornin pocházejících s velkou pravděpodobností z výstavby sídliště.

Posudky zeleně však pozitivní zprávy nepřinesly. Aby byl zajištěn skutečně nezávislý pohled, byly zpracovány dva posudky, jejichž závěr je shodný: vitalita u vzrostlých borovic je zřetelně narušená (prosychání korun) a u nízkých je zbytková, tzn. téměř odumřelý strom. Navíc jsou některé stromy napadeny houbou Sphaeropsis sapinea, která působí reznutí jehlic a následné prosychání koruny. Je nutné omezit šíření této houby, a to probírkou a zdravotním řezem, obnovit proudění vzduchu v korunách stromů, napadené větve zlikvidovat, použít postřik na bázi fungicidů, který však lze aplikovat pouze omezeně, protože porost se nachází v blízkosti bytové zástavby. Oba znalci odhadli budoucnost borovic na max. 5 let a navrhli spíše jejich vykácení a obnovení porostu jinými rychle rostoucími stromy.

Zpráva o valu Malkovského 120606
Posudek valu Malkovského NOVOTNÝ 120805
Posudek valu Malkovského KUBAL 120731

 

V projektu Lentilek se nyní řeší fáze 1-3. Val je zahrnutý ve fázi 6, jejíž realizace se předpokládá až po roce 2014. Není o ničem rozhodnuto a osud valu bude ještě velmi detailně diskutován na půdě Letňanské radnice a samozřejmě i s občany.

Svůj názor na budoucnost ulice Malkovského můžete vyjádřit níže v diskusi a anketě.

Anketa byla ukončena 30/11/2012.

[poll id=“2″]

Aktualizace po skončení ankety: Anketa bohužel není zcela průkazná, protože se v ní objevují hlasy z Číny, Brazílie nebo Nového Zélandu. Několikrát také došlo k rychlému nárůstu hlasů například ze stavební fakulty ČVUT. Nelze předpokládat, že by v Malkovského ulici bydlelo téměř 20 studentů, kteří studují geodézii a kartografii na FSv a chodí do počítačové učebny B870 a B973.

Toto byla malá zkouška demokracie a odpovědnosti, kterou někteří naši sousedé nezvládli. Jak můžeme chtít po našich představitelích, aby byli poctiví, když sami podvádíme už v takových drobnostech, jako jsou jednoduché ankety?

Aktualizace 22/1/2013: Val v Malkovského ulici čeká další úprava

Aktualizace 22/5/2013: Val je po ozdravném zásahu, obyvatelé jej schválili

 

40 odpovědí na “Budoucnost valu Malkovského”

  1. Jsem pro parkoviště, ať už bude vypadat jakkoliv. Stromy umírají, to vidí každý, a za pár let budeme z prvního patra koukat přímo na Tupolevku. Pokud budou nová parkovací místa a bude lepší ochrana před hlukem a prachem z aut, jak píše pan Mikulecký, tak ať se klidně val zruší.

  2. Dobrý den,
    bohužel nemohu dát hlas ani jedné z nabízených variant. Domnívám se, že v anketě chybí možnost: „Val bude zachován s tím, že porost bude odborně ošetřen a průběžně udržován.“ nebo alespoň upravit třetí možnost: „Současné nemocné/poškozené stromy pokácet a vysadit nové.“
    Současný neuspokojivý stav porostu na valu je dán právě absencí odborné údržby v předchozích letech. Vítám informaci, že pozemky jsou již převáděny pod MČ a věřím, že jakmile bude převod dokončen, neprodleně dojde i k potřebnému ošetření stromů. Od předchozího vlastníka se to nedalo čekat.
    Ani v jedné zprávě jsem nenalezl informaci uvedenou v článku výše, že životnost stromů na valu je max. 5 let!

    1. Dobu životnosti stromů odhadl jeden znalec na max. 5 let, druhý na 3-5 let. Komunikace s nimi neprobíhala jen formou zprávy, ale na několika schůzkách jsme diskutovali výsledky průzkumu.

      Ošetřit stromy lze postřikem na bázi fungicidů, který však lze aplikovat pouze omezeně, protože porost se nachází v blízkosti bytové zástavby. Znalci nedoporučovali jeho aplikaci a spíše se přikláněli k odstranění nemocných stromů, což je varianta „Nemocné stromy pokácet a vysadit nové“

  3. Děkuji za reakci a úpravu anketní otázky, která původně zněla: „Současné stromy pokácet a vysadit nové.“
    Předpokládám správně, že ona odhadovaná životnost max. 5 let se vztahovala pouze na nemocné a poškozené stromy a nikoliv na porost jako celek?

    1. Odhad životnosti se vztahuje na veškerý porost valu, pokud s ním nic dělat nebudeme a počet napadených stromů se bude zvyšovat. V případě, že by těleso valu zůstalo zachováno, doporučili oba znalci kompletní obnovu porostu. Slovo „kompletní“ přeloženo do čísel znamená 70-100%.

      1. Pokud je situace tak vážná, bylo již zadáno zpracování návrhu jak porost na valu ošetřit a výběr firmy, která jej provede?
        Navrhl někdo z členů komise využít finanční prostředky z náhradní výsadby stavby č. 0093 TV Kbely, etapa 0008 Toužimská na výměnu stromů ve valu?
        viz http://letnany.websnadno.cz/zapis_25.4..pdf

        1. Posudky byly první krok. Teď s odborníky diskutujeme další postup. Zatím o něm není rozhodnuto, nicméně podle odborníků by nebyla varianta ošetření nemocných efektivní, protože většina stromů je poškozena nenávratně. Základní doporučení zní vykácet a zasadit nové.
          Členové komise navrhli řadu míst pro umístění náhradní výsadby. S ohledem na výsledky posudků a omezený rozpočet náhradní výsadby nikdo nenavrhl výměnu stromů na valu (88.000 je na obnovu stromů málo).

  4. Dle mého názoru má tato anketa skutečně málo variant. Můj názor je rozhodně val zachovat. Vytváří totiž nenahraditelné „závětří“ jak před hlukem, tak před splodinami, ale také hlavně zvyšuje bezpečnost před provozem na hlavních silnicích za ním, který se bude nadále zvyšovat. Pro všechny obyvatele a hlavně rodiče s dětmi vytváří klidovou zónu, kterou mohou nerušeně dojít do svých domovů, a kterou tři řady stromů mezi kterými se budou pohybovat a parkovat auta celého sídliště, rozhodně nenahradí!!! Navrhoval bych tedy, rozhodně val zachovat a porost na něm ve dvou etapách obnovit – 1. na svahu přilehlému k domům a 1/2 hřebene valu stromy vykácet a osadit nové a řádně se o veškerý porost starat.
    2. po těch „5 letech“ kdy dojde k údajnému uhynutí borovic, obnovit porost na druhé polovině hřebene a druhé straně valu.

    1. První varianta pokrývá to, co popisujete. Předpokládám, že detaily zvolené varianty, kam spadá i postup prací, budou řešeny po roce 2014.

  5. Dobrý den,
    musím souhlasit s příspěvky pana Čadka i pana Hanouska a označit anketu za ne příliš dobrou. Nabízí příliš málo možností a já osobně bych si nevybrala ani jednu z nich. Jak již bylo uvedeno, pouze nemocné stromy je potřeba odstranit a hlavně, jak píše pan Čadek, je potřeba se začít o porost na valu okamžitě starat. I já jsem příznivcem zachování valu s postupnou obnovou porostu. Parkoviště se může, dle mého názoru, udělat za valem s tím, že by se na něj najíždělo přímo z ulice Tupolevova. Tím by se zároveň zklidnila i doprava uvnitř sídliště, protože by auta nemusela neustále nesmyslně projíždět celou Malkovského ulici. Odstranit existující přírodní val s neopadavými stromy a snažit se ho nahradit betonovou zdí a stromy opadajícími je podle mě ekonomický nesmysl. Kdo bude na parkovišti například odklízet listí? O ty stávající stromy se nikdo desítky let nestaral a pořád tvoří pěknou bariéru proti hluku a prachu ze silnic za ním. Myslím, že pokud se o ně začně někdo konečně pořádně strarat, tak nám můžou ještě dobře posloužit a nejen tím, že se na ně pěkně dívá.

    1. První varianta „Nemocné stromy pokácet a vysadit nové“ znamená odstranění nemocných stromů a vysázených nových. Příznivci varianty zachování valu mohou volit tuto možnost.

    2. Všichni vlastníci v historii valu ho nechávaly nekontrolovaně zarůstat a o péče o zeleň nebyla jejich prioritou. Důsledkem je současný stav, kdy máme většinu stromů nenávratně poškozených a nemocných. Není možné „začít“ se teď o stromy starat, protože stromy nelze zachránit. O tom se může přesvědčit každý, kdo se kolem valu projde a nemusí být zrovna dendrolog. Oba znalci nedoporučovali ochranný postřik kvůli blízké zástavbě. S ohledem na stav stromů existuje podle odborníků pouze jedna varianta ty nemocné pokácet a vysadit nové.

    3. Poznámka k parkovišti za valem: při veřejné prezentaci si řada lidí stěžovala, že chceme všechna nová parkoviště proložit mnoha stromy, přes které nebudou vidět na svá auta. Tento argument mě překvapil, protože pak je otázkou, kdo bude parkovat za valem 🙂

      Nájezd na Tupolevku není možný, už jsme to diskutovali s Policií ČR. Výjezd by byl blízko kruhového objezdu a PČR tuto variantu nepovolí. Umístění výjezdu do Tupolevky také významně ovlivňuje soukromé parkoviště, které musíme ve všech variantách zachovat. Pokud by bylo parkoviště za valem, tak by musel výjezd/výjezdy být do Malkovského ulice. Možné to je, ale i tak budeme muset zrušit část valu a nevznikne tolik parkovacích míst, kolik je skutečně potřeba.

  6. Plně sdílím názor p. Jiřího Hanouska v předešlém komentáři. Navíc v této lokalitě není nedostatek parkovacích míst, ale pouze nechuť využít např. hlídaná parkoviště nebo udělat pár kroků navíc od vzdálenějšího parkovacího místa. Dovedu si představit „zelené parkoviště “ ve vaší režii. Nechte, prosím, val dále žít a spíše směřujte svojí kreativní energii na jeho údržbu. Tento val plní svoji funkci již řadu let a vězte, že obyvatel Malkovského ulice to ví moc dobře.

    1. Co je to za nesmysl, že v Malkovského není nedostatek parkovacích míst??? Bydlíte tady vůbec? Přijedu v 18,00 z práce a musím zaparkovat až v Ivančické!!! A jestli máte na to dávat litr za měsíc v gárážích, tak já tedy ne. Chci mít parkoviště u svého baráku.

    2. Při veřejných prezentacích i setkáních se zástupci SVJ bylo parkování na sídlišti nejvíce diskutovanou otázkou. Deficit parkovacích míst je zřejmý každý večer na celém sídlišti. V docházkové vzdálenosti ulic Malkovského, Místecká nebo Krausova nejsou volná místa. Parkovací domy jsou pochopitelně variantou, nicméně ne každý si může dovolit platit 700-1200 Kč měsíčně.

      Val postupně ztrácí svou ochranou funkci, a proto hledáme řešení dříve, než bude val bez většiny stromů, které do 5ti let uhynou.

      1. Z Vaší odpovědi vyplývá, že už je osud valu zpečetěn. Proč tedy vyhlašujete nějakou anketu ? Občane, máš možnost se vyjádřit, my si však stejně uděláme co chceme !

        1. …v projektu Lentilek se nyní řeší fáze 1-3. Val je zahrnutý ve fázi 6, jejíž realizace se předpokládá až po roce 2014. Osud valu bude ještě diskutován…

          Samotná existence tohoto webu je důkazem maximální otevřenosti projektu a transparentnosti jednání Letňanské radnice. Lidé mají možnost výrazně ovlivnit budoucnost sídliště, viz například jednání s obyvateli ulice Kuželova, kde si sami lidé vybrali z různých variant projektu.

    3. Parkoviště je potřeba. Každý nemá peníze na placené parkovací domy. Pokud jsou stromy už teď mrtvé, a vidím to každý den z mého okna, tak se musí něco udělat. Vysadit nové a přidat parkovací místa je dobrý nápad. Lentilky se mi celkově líbí a jsem rád, že konečně někdo začal něco dělat. Každý umí kritizovat, ale buďme rádi, že se naším starým a špinavým sídlištěm něco děje. Je to dobrá cesta.

  7. Větší zelené parkoviště by bylo super, ale ten ošklivý val nás zase chrání před hlukem. Co tahle ten val přesunout na zelený prostor k Tupolevově ulici?

    1. I to je jedna z uvažovaných variant. Pokud bude realizováno parkoviště, vždy bude zajištěna větší ochrana před hlukem než teď. Nyní val chrání proti hluku max. do 4. podlaží. Posunutí ochrany (val, zeď, hustý zelený porost…) blíže k Tupolevce, bude chránit celý dům.

  8. Konecne se zacal nekdo zajimat o to, ze nikdo nema kde zaparkovat. Je mi jedno, ze padnou mrtve stromy. Jestli budou chtit zrusit val a udelat parkoviste, stejne budou muset postavit nejakou zed proti autobusum. Vsechno bude lepsi nez tenhle val kde jsou pres zimu jen bezdomovci.

  9. Četla jsem stejný článek v Letňanských listech. Nejsem ráda, že se plánuje zrušení valu, ale bydlím v 7. patře a val nás vůbec nechrání. Bylo by mnohem lepší udělat něco přímo u Tupolevovy ulice. Pak by to chránilo i nás. Když přibydou parkovací místa, tak budu určitě radši a můj manžel ještě víc.

    1. Ano, pokud bude realizováno zelené parkoviště, bude přímo u Tupolevovy ulice protihluková zeď, val, hustá zeleň nebo něco podobného. Výsledkem bude, že proti hluku z ulice bude chráněn celý dům, nikoli jen byty do 4. patra, jak je tomu teď.

  10. Parkování je problém. Pro auta není místo nikde na sídlišti a platit za parkování si nemůže dovolit každý. Posunout val blíže k letňanské magistrále je dobrý nápad. A když jsou stromy napadené nějakou houbou, tak pryč s nimi a vysadit nové.

    1. Obávám se, že přemístění valu k Veselské a Tupolevově ulici je problematické vzhledem k energetickým sítím. Zákres vedení sítí a jejich ochranných pásem je možné vidět např. v mapě územního plánu Prahy http://wgp.urm.cz/tms/internet/vykresy_up/index.php?client_type=gis_hr1&strange_opener=0&client_lang=cz_win ve výkresu č. 10 – Energetika.
      Detail situace jsem zaslal mailem ing. Mikuleckému s prosbou o zveřejnění výše v článku nebo některé z galerií Lentilek.

      1. Děkuji p. Mikuleckému za odkaz na mapku se zákresem sítí kolem valu Malkovského. Přece jen bych ale požádal o zařazení i do galerie. Diskusi nebude asi pročítat každý celou. Děkuji.
        Ještě dlužím legendu k obrázku: oranžová čára je tepelný napaječ. Zelená je vedení vysokotlakého plynovodu, trojúhelníky na trase a jejím konci jsou uzavírací armatury pro průmyslový odběr. Béžový pruh podél plynovodu vymezuje bezpečnostní pásmo VTL plynovodu (ve smyslu zákona č. 458/2000 Sb.). Celou legendu lze nalézt v nové mapové aplikaci územního plánu Hl. m. Prahy http://mpp.praha.eu/VykresyUP/ u výkresu č. 10 – Energetika (pokud bude fungovat).

  11. Dobrý den,
    můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, jak je možné, že počet hlasů pro variantu jedna ubývá? Bylo jich tam 66 a najednou 64? Tato anketa, zdá se, je poněkud manipulována, hlas, pokud vím, není možné odebrat. Dále bych se ráda zeptala na existenci sítí na pozemku o kterém se bavíme jako o budoucím parkovišti. Myslím, že všichni místní vědí, že tam vede spousta věcí a stejný problém se řešil i při rekonstrukci ulice Tupolevova, kde se nakonec, místo slíbených nových stromů, musely dát stromky v květináčích. Bude toto stejný případ? O existenci sítí se zde nikdo nezmiňuje. Mohou se na tomto pozemku vůbec vysadit stromy? Nebo slíbené zelené parkoviště bude znamenat, že se sem tam dá stromek v květináči?
    Děkuji

    1. Varianta 1 k času Vašeho dotazu měla 64 hlasů. Odebírat hlasy není technicky možné. Vypovídací hodnota ankety je závislá na možnostech zabezpečení vůči opakování hlasů od jedné osoby. Tato bezpečnostní opatření jsou omezené. Berme anketu jako informativní. Ne každý má přístup k internetu, ne každý občan zná tyto stránky.

      Pokud budeme něco s valem dělat, (a to je skutečně ještě otázka, zatím nebylo o ničem rozhodnuto) tak technické řešení budou zpracovávat odborníci, kteří zcela jistě vyřeší i otázku spodního vedení. Ulice Malkovského není zahrnuta v etapách Lentilek, které jsou aktuálně řešeny.

      1. Dobrý den,
        nejprve jsem chtěla napsat, že jsem také ráda, že se snažíte něco se sídlištěm a jeho okolím dělat. Jak už tady zaznělo, je potřeba více parkovacích míst a hlavně zeleně, to je bez diskuze. Jen tedy moc nechápu, proč se nyní bavíme o valu, když ještě není vše dotaženo do konce a v projektu nebylo bráno v potaz ono ochrané pásmo sítí, o kterém se zmiňuje pan Čadek. Hlasujeme zde o zeleném parkovišti a vůbec nevíme, zda je možné splnit to, že bude „zelené“. Vidím, jak si „odborníci“ poradili na Tupolevce a mám z toho husí kůži. Stromy v betonových květináčích jsou opravdu smutné řešení. To se radši budu chvíli dívat na holý kopec, než tam něco nového naroste. Ještě bych měla dotaz k soukromému parkovišti za valem. Nešlo by raději ušetřené peníze za „odklizení“ kopce investovat do jeho odkupu? Tím by se vyřešil i příjezd za val. Děkuji

        1. Majitel soukromého parkoviště za valem s prodejem nesouhlasí.

          Anketa je v článku proto, že nás zajímá Váš názor na věci, které se Vás přímo dotýkají. Technické detaily různých možností budou řešeny v budoucnu. Nechceme ale rozhodovat jen tak od stolu bez povědomí o tom, co si myslí obyvatelé Letňan. V tomto se Lentilky velmi liší od jiných pražských projektů. Celý tento web je jasným důkazem, že projekt vzniká ve spolupráci s obyvateli sídliště. O tom se můžete přesvědčit například zde nebo zde nebo zde

          1. Dobrý den,
            nezpochybňuji to, že vás zajímá náš názor. Jen jsem poukázala na to, že v anketě se „zelené“ parkoviště předkládá jako jasná věc. Což by mohlo být, pokud by se bralo v potaz ochrané pásmo sítí při zpracování projektu. Ale jak to tak vypadá, i dle vaší reakce výše, tak se to v potaz nebralo a tudíž není jasné, zda parkoviště bude zelené tak, jak je to pěkně namalované v projektu. V tomto bodě je tedy anketní bod zavádějící.

          2. Za žádných okolností nebudeme realizovat parkoviště bez velkého podílu zeleně a lepší akustické ochrany než poskytuje současný val. Technické řešení nechť navrhnou odborníci a věřím, že se jim to podaří. Pokud nebude parkoviště zelené, což lze vyjádřit poměrem 1 strom na 4 auta, tak nebude parkoviště vůbec. V tomto smyslu je anketa zadána správně.

  12. Díky za projekt Lentilky. Vizualizace s muldami jsou moc hezké. Jestli val nebo parkoviště – nevím. Přímo v té ulici nebydlím, ale je fakt, že dělá docela hezkou kulisu když se blížím od dálnice. Málokde jinde podobný val mají. Věřím, že rozhodnete správně. Hlavně aby zmitel ten nepoužívaný podchod přes Veselskou.

    1. Jsem rád, že se Vám Lentilky líbí. Díky za podporu. O budoucnosti valu nebylo zatím nic rozhodnuto. Mrzí mě každý poražený strom. Uvidíme pravděpodobně příští rok, co doporučí odborníci. Podchody na zastávkách Krausova i Ivančická nejsou pěkné. Jednáme o jejich odstranění s Dopravním podnikem i Avií, ale nikdo nechce akci zaplatit. Bohužel se nejedná o levnou záležitost, nicméně předpokládám, že do roku 2014 podchody nebudou.

  13. Dobrý den,
    ráda bych se také zeptala na dětskou lentilku. Jako maminka musím konstatovat, že pokud na sídlišti něco chybí, tak je to především obyčejné, bezpečné a čisté pískoviště. Najdu nějaké takové na dětské lentilce?
    Děkuji

    1. Vzhledem k dosavadním zkušenostem se stavem bývalých pískovišt po sešlostech okolo bydlících, se ještě musíte p. Mikuleckého zeptat zda projekt obsahuje patřičně vysokou položku na policii, aby čistotu a bezpečnost pískoviště mohla střežit dnem i nocí.

      1. Bezpečnost bude zajištěna kamerovým systémem a zvýšenou kontrolou MP. Stále také hledáme možnost umístit služebnu MP přímo na sídlišti.

Komentáře jsou uzavřeny.