Největší projekt v polistopadové historii Letňan oslavil své první narozeniny. Tiše, nenápadně, žádná párty. Jak to s ním bude dál, je velkou otázkou. Budou peníze v rozpočtu? Využijí se dotace? Najde se někdo schopný, kdo bude v projektu pokračovat? Kdo ví… Lentilky stojí, děti si na nich hrají, stromy rostou, trvalky kvetou a staré normalizační sídliště dostalo moderní podobu i úplně nový název.
Aktualizace 24/9/2015: Omlouvám se všem znalcům latiny. Snad jsem je úmyslnou chybou v názvu moc neurazil. Uznávám, že tato forma marketingu není úplně fér 😉 Pro ty největší letňanské znalce mrtvého jazyka dodávám: Quod tibi fieri non vis, alteri ne feceris.
Diskuse kolem Lentilek byla obrovská. Nikdy se v Letňanech neřešil žádný projekt tak veřejně jako Lentilky. Prezentace pro stovky lidí, vlastní web, desítky osobních jednání…, to vše přispělo ke konečné verzi projektu, na které se podílel téměř každý obyvatel sídliště. Ti, co měli zájem a chuť, diskutovali, vyjadřovali se, komentovali a navrhovali změny. Většina projektu se vytvořila podle lidí, co na sídlišti bydlí. Kuželovka, Ivančická, Místecká jsou ulice, jejichž nový vzhled si vybrali sami jejich obyvatelé. Hlasování, ankety, oficiální jednání s představiteli SVJ byly základem při tvorbě projektu největší Letňanské změny. A která jiná komise zveřejňovala pravidelně své zápisy?
Lentilky měly své odpůrce. Je nutné uznat, že někteří z nich byli tak hlasití, že to málem vypadalo, jakoby celé sídliště bylo proti této pozitivní změně. Nepřátelé strakatého projektu byli velmi houževnatí. Když se nepodařilo uspět s opozičním webem, tak zkusili petici. Když nevyšla petice, žalovali do Bruselu kvůli dotacím. A když neuspěli ani tam, začali na Lentilky fyzicky útočit. Zničený trávník v Ivančické letos na jaře je bohužel důkaz toho, že i lidská hloupost může přerůst v agresi. Co přijde dál? Propíchané gumy? Fyzické napadení? Zničíte chemikáliemi všechny stromy? Tak jo, ale ničíte si hlavně Vaše životní okolí.
Nevěřím tomu, že ty dvě hlasité paní z Místecké, by byly schopny něco takového udělat. Ty dvě si kritiku Lentilek stanovily jako nejvyšší cíl pro zbytek života, ale ničit nové trávníky? Ani mi hlava nebere, že by to byl snad někdo ze Zdravé lentilkové opozice. A už vůbec ne, když její představitelé teď sedí v zastupitelstvu. Také vám zní jako nesmysl, že by to byl ten sotva vystudovaný právník, co umí být agresivní jen za počítačem, ale před domem se Vás bojí oslovit? Ať si každý z nich sám sáhne do svědomí, ale někdo v březnu nalil na trávník v Ivančické škodlivou chemii. To je prostě fakt.
Vždy jsem měl slabost pro lidi, co nikdy nic nevytvořili, ale kritizovat umí dokonale. Typickým příkladem je jedna celoživotní kontrolorka BOZP z Místecké ulice. Taky máte rádi ty, co přijdou k Vám na pracoviště, jsou chytřejší než rádio a ve všem vidí chyby? A když se taková „odbornice“ stane přes noc profesionálkou na zeleň, není o legraci nouze. Jen je pěkný voprus trávit hodiny a hodiny neustálým vysvětlování, že geotextilie je záležitostí minulého století a každý odborně znalý ví, že se nikdy v zemině nerozloží a je extrémně škodlivá pro jakékoli keře či květiny.
Dříve byla geotextilie populárním opatřením proti plevelu. Dnes se píší odborné studie o tom, jak devastuje půdu. Svět se vyvíjí. Ve filmech ze 70. let se běžně kouří. Dnes jsou omezení kuřáků na hranici osobní svobody. Bohužel řada těch nehlasitějších obyvatel sídliště zamrzla v minulém století a moderní přístupy k řešení veřejné zeleně pro ně zůstávají zcela nedosažitelné.
V Letňanech žije plno lidí, kteří zeleni opravdu rozumí a jsou ochotní pochopit, že staré neperspektivní stromy za zenitem mohou udělat místo novým. Vedle nich tu máme pár dalších, kteří rozumí méně, než žáci základní školy. Deficity v Lentikové zeleni se postupně řeší. Stromy i keře se postupně rozvíjejí a léto ukázalo, že i velká horka zeleň přežije, když se o ni správně starají.
Párkrát jsem slyšel, že je kolem lentilek vyšlapaná tráva. Ano je a je to jasným důkazem, že se lentilky dětem hrozně moc líbí. Konečně je naše sídliště moderní místo k životu a rodiče se nemusí bát pustit děcka samotná ven. Každý den jsou hřiště plná malých ratolestí a adolescentů, kteří na nich tráví hodiny a hodiny místo toho, aby seděli doma u tabletu. Jejich noha občas spočine na okolní trávě a tak to prostě je a bude. Snažíme se trávu postupně obnovovat, nicméně prostředí sídliště není golfové hřiště a vyšlapané plochy tu s námi budou navždy. Smiřte se s tím a spíše si užívejte pěkného počasí, než abyste seděli doma u počítače a rozčilovali se nad věcmi, na kterých budoucnost naši dětí nestojí.
Staré přísloví říká: Nikdy se nezavděčíš lidem všem. Toto plně chápu. Uspokojit potřeby mladých lidí, důchodců, dětí, řidičů, maminek, puberťáků a všech dalších je nadlidský úkon. Nikdy jsem neočekával, že by Lentilky pozitivně přijalo 100 % mých sousedů.
Je asi v nás Češích, že nejlépe umíme kritizovat a pomlouvat výtvory jiných a pochvalu si necháváme až do hrobu. Je dobře, že Lentilky mají své kritiky, protože konstruktivní nesouhlasné názory významně zvyšují kvality každého projektu. Bohužel však u nás na sídlišti umí rozumně říci opačný názor jen pár lidí. Kolegové z SVJ v Místecké 567-9, některé kolegyně z Malkovského, téměř celá Kuželovka a plno dalších zástupců SVJ ukázalo svůj rozum, nadhled a ochotu ke kompromisu, když se Lentilky stavěly.
Našli se však i takoví, kteří uměli jen upozorňovat na chyby, nedostatky a nedokonalosti v tak složitém projektu. Například neustálá diskuse o kačírku v Ivančické nebo zúžení chodníku v Místecké a Malkovského jsou jasným důkazem ukájení neuspokojeného ega zástupců těchto domů.
I u nás na sídlišti stále žijí lidé nespokojeni se svým životem, pozicí v práci či rodinným stavem. Každý z nás si z dětství pamatuje ty, kteří nepatřili do žádné party, při rozpočítávání v hodinách tělocviku skončili vždy na konci řady a ve frontě na oběd je každý předběhl. Jim dnes chybí právě ten nadhled a rozumný přístup ke kompromisu.
Samostatnou kapitolou jsou strakaté fasády našich domů. Jen málokde se povedlo, že se zástupci SVJ dohodli a nechali udělat jednotný vzhled celého domu. Jednaní ve stylu „Já jsem předseda baráku a kdo je víc…“ jsou u nás na sídlišti poměrně běžná. Právě zde by určitě pomohl vetší důraz ze strany stavebního úřadu. Když se neumí dohodnout lidé v jednom domě, jak chcete získat konsenzus pro celé sídliště, kde žije 3500 lidí?
Další otázkou zůstává, zda má právo občan dalekých Strakonic bez jakékoli daňové povinnosti vůči Letňanům zdržovat pracovníky radnice zmatečnými emaily, které jsou psané na hranici duševní poruchy? My, co jsme skutečnými obyvateli Letňan, platíme zde daně, z kterých je financován provoz obce, to právo máme. My můžeme pokládat otázky, můžeme kritizovat chod obce a ti konstruktivnější mohou navrhovat řešení. Ti občané, kteří tu přespávají 2 dny v týdnu a platí všechny daně v jiném městě, mají určitě také právo vyjadřovat se k dění v naší obci, ale kde je ta hranice? Jak je možné, že pracovník radnice, který se má starat o Letňanskou zeleň, tráví 4 hodiny denně odpovídáním na zběsilé emaily, kterým nerozumí ani jejich duševně narušený autor z Krausovy ulice? Jako občan chci, aby pracovníci radnice byli venku na ulicích a starali se o naši zeleň. Rozhodně nesouhlasím s tím, aby zbytečně vysedávali u počítače a emailovali si s ne-občanem Letňan, jehož desítky zpráv měsíčně lze považovat za trestní čin ve smyslu § 354 zákona 40/2009.
Volby jasně ukázaly, že Lentilky mají podporu většiny. Hlasování zastupitelstva bylo vždy téměř jednoznačné. Ano, i ty, Ondro, jsi Lentilky za svých dob velmi podporoval. Škoda, že jsi nepřišel s nápadem na nová parkovací místa, když je teď tolik postrádáš.
Je zvláštní číst současná vyjádření například k nevyřešenému parkování od lidí, kteří byli přímo u zrodu projektu. Zde mě napadá jediná otázka: Proč tehdy nepřišly návrhy na více parkovacích míst, na více zeleně, na více dětských hřišť? Napadají mě pouze dva důvody. Buď jsme již v návrhu maximalizovali plochy na parkování vůči plochám zeleně nebo tito lidé plácají suchou slámu, protože sami nemají jediný nápad, kde byť jen jedno parkovací místo udělat.
Je také skvělé, že se konečně posunulo myšlení některých představitelů k parkovacím domům. Když jsem před dvěma lety s tímto nápadem přišel, bylo to považováno za další strakatý pomník jednoho aktivního radního.
Všichni, kdo kdy brojili proti Lentilkám, se teď musí s jednou věcí smířit. Lentilky tu stojí a budou stát další desítky let. Diskuse probíhala roky nazpátek a účastnil se jí každý, kdo měl zájem (…už 2 roky před zahájením stavby). Kritici byli schovaní za pecí a když se začalo stavět, tak přišli s „chytrými“ nápady. Kde jste byli, když se projekt připravoval? Kdy a komu jste předložili Vaše konkrétní návrhy na změnu sídliště? Proč nikdo z Vás nepřispěl se svým názorem do projektu, jako to udělala velká řada lidí bydlících na sídlišti?
Podporu Lentilek také otestovalo hned za začátku stavby jedno občanské sdružení, chcete-li dnes označované jako zapsaný spolek. Je velká škoda, že jsme se nikdy nedozvěděli, jakou podporu měla petice rozeslaná na více jak 35 SVJ. Kolik se ozvalo zpět? 2 nebo 3? Lentilky jsem osobně probíral za ty roky se stovkami mých sousedů a 99% z nich vítalo jakoukoli změnu starého sídliště. Možná by stálo za to, aby i ostatní bývalí či současní představitelé obce chodili více mezi lidi a neřešili své mnohdy osobní problémy jen mezi „svými“.
Téměř nikdo z těch všech rozumně smýšlejících lidí neřešil, jestli chodník poběží tudy nebo 2 metry vedle. Měli připomínky k zeleni, parkování, hřištím atd. Na všechny projektanti reagovali. A proto se lidé těšili na změnu starého normalizačního prostoru na moderní místo k životu. A svůj souhlas projevili i v plebiscitu. Jen je škoda, že jsme je my politici otrávili natolik, že jich přišlo tak málo.
Bylo také zajímavé analyzovat diskuse pod jednotlivými články. Je až s podivem, jak si řada diskutérů myslí, že internet je anonymní platforma. Zejména někteří „znalci v oblasti Public Relations“ se snažili měnit často jména, aby vyvolali dojem, že jich je v Letňanech více jak 10. Všechny příspěvky však byly z jedné IP adresy, která se nakonec ukázala, jako IP adresa počítače jednoho člena/členky občanského sdružení.
Přeji nám všem, ať už diskuse o prvních Lentilkách skončí. Pro některé bude jistě složité najít si nové téma ke kritice, ale snad vedení obce přijde s dalším velkým projektem, na který budou moci různí samozvanci házet špínu jenom proto, že ho vymyslel někdo v jiném triku. Kritizovat umí každý, ale kdy už konečně někdo z lentilkové opozice přijde s nějakým konkrétním návrhem na změnu v projektu? Kde jste Vy všichni odborníci na zeleň, dopravu, výběrová řízení, stavební práce…? Proč nikdo z Vás nepřijde s návrhem, kde zasadit nové stromy, kde postavit nová parkovací místa nebo kde by mělo být nové dětské hřiště? Proč se nikdo Lentilek neujme, když „je to projekt městské části, nikoli jednoho radního“?
V příštích letech se bude, doufejme, řešit dokončení revitalizace vnitrobloku u školky Malkovského. Na dokončení také čeká Hadí stezka nebo Parter ZŠ Tupolevova. Vyzývám nejen naše zastupitele: Přiložte ruku k dílu a navrhněte změny na sídlišti podle Vašeho názoru. Chcete nové stromy? Máte nápad, jak vyřešit příjezd ke školce Malkovského? Kde navrhujete postavit nová parkovací místa? Hoďte Vaše argumenty a konkrétní návrhy na stůl, ať o nich můžeme diskutovat. Troufáte si dokončit další etapy? Super, hurá do toho!
Doporučuji nejdříve zajít mezi lidi, co na sídlišti bydlí, a zeptat se jich. Uspořádejte veřejnou prezentaci s Vašimi konkrétními návrhy. Získejte většinovou podporu. Domluvte se se všemi SVJ, kterým patří pozemky, na souhlas v rámci územního řízení a stavebního povolení. Uzavřete s nimi smlouvy. Zkuste najít dotační program a připravte kvalitní žádost. Vyhrajte v dotační loterii. Připravte zadávací dokumentaci a udělejte výběrové řízení, v kterém se Vám žádná firma neodvolá na ÚOHS. Podepište realizační smlouvu a choďte 2x do týdne na půldenní kontrolní dny. A na toto vše máte už jen 3 roky. Že to je hodně práce? Ano, desítky hodin měsíčně. Že máte své vlastní zaměstnání mimo radnici? Ale vždyť někteří z Vás jsou nyní naplno ve vedení obce, tak ukažte, že to umíte lépe. Ukažte, za co Vás občasné Letňan platí. Sedět v komisích či kontrolních výborech umí každý. Letňany však potřebují ruce, co umí makat.
Nebo jste snad šli do politiky jenom kvůli vysedávání v komisích a redakčních radách? Zeptejte se sami sebe: „Šel jsem do politiky, abych pro Letňany něco hmatatelného udělal? Nebo chci jen placené místo, vysedávat v komisích a kritizovat i to málo, co se v příštích letech v Letňanech změní?“
Vždyť stačí najít 350 lidí a můžete být v zastupitelstvu 20-ti tisícové obce. Na přesvědčení lidí stačí jednou napsat, že starosta krade nebo že jste proti kácení stromů. A pokud chcete hlasů o kousek víc, pozvěte do Letňan létající labutě a lidi hned zapomenou, že si vaše rodina postavila nový barák za peníze od developerů.
Ano, udělat něco hmatatelného pro lidi vyžaduje skutečně obrovské množství práce. Ale konečně bude mít ta práce smysl. K čemu jsou neúspěšné petice? Proč psát hanlivé předvolební články plné lží a nesmyslů? Prospějí Letňanům hádky o 100 dalších znaků v Listech? Není lepší věnovat energii něčemu, co je skutečným přínosem? Vždyť každý má právo vstát z křesla, přesvědčit pár lidí, nechat se zvolit do vedení obce a ukázat, že něco umí. Každý, kdo získal ve volbách mandát, má nejen právo, ale hlavně povinnost pracovat ku prospěchu naší městské části. Práce však není o vysedávání v komisích nebo redakčních radách.
Práce je o tom, že se seberu, projdu si obec, zjistím její problémy a řeším je. Většina lidí se současným mandátem však umí jen mluvit o tom, co je v obci špatně, ale navrhnout a realizovat něco se smysluplným výsledkem dokáže málokdo. Nejvíc na tom však jsou biti obyvatelé Letňan. Na druhou stranu byli to právě oni, kdo si vybral své představitele podle volebních slibů, které jejich tvůrci ve většině neumí a nebudou nikdy realizovat. Když jste ale jednou tam nahoře na radnici, tak pak lidem, co pro Vás hodili lístek do urny, nebude stačit jen opakování toho, že někdo krade ani že se v jídelnách špatně vaří. Lidi chtějí vidět, že jste za ty 4 roky pro Letňany něco udělali a máte kvalitní nápady, co dělat dál.
Doufejme, že se v roce 2018 budeme moci všichni otočit za hmatatelnými výsledky, které naši malou městskou část posunou dále ke třetí dekádě třetího tisíciletí. Snad brzy ustanou ty kecy o transparentnosti a populistické nápady typu drahého videa z nudného jednaní zastupitelstva – i když samotného mě překvapilo, že se na přenos dívalo téměř 30 lidí (po odečtení samotných zastupitelů, kteří se velmi rádi dívají sami na sebe). Ale nebylo by lepší nakoupit dětem na základku nové počítače, než investovat do videa, na nějž se dívají lidé, kteří jsou líní dojít 500 m na radnici?
Je irelevantní, zda někdo je či není ve vedení obce. Nepotřebujete být starostou, abyste dostali dobrý nápad. Víte, jak pokračovat v Lentilkách? Máte nápad na jinou pozitivní změnu? Přijďte na radnici a každý se Vám bude věnovat. V komunální politice se stírají pravicové a levicové rozdíly. Každý, kdo opravdu chce pracovat, má tu možnost. Nicméně kvalitní a rozumné nápady a chuť je realizovat je v současné době největší deficit Letňan.
Odborná veřejnost bere jako velkých úspěch, když se revitalizované plochy stanou součástí každodenního života lidí. Nebývá to zvykem ani pravidlem, spíše naopak: nová náměstí nebo dětská hřiště zejí prázdnotou, protože jsou postavena na špatných místech nebo v prostoru, kudy lidé jen rychle procházejí, když utíkají z práce domů. Toto však není případ našich Lentilek. Zde se nám bezezbytku podařilo udělat kvalitní veřejný prostor, který se obyvatelé naučili velmi rychle užívat. Lavičky jsou plně obsazené, hřiště plná dětí a ať je ráno nebo večer, vždy v Lentilkách potkáte několik lidí, kteří se jen tak procházejí. Lidi teď baví být venku a to je ten největší úspěch.
Lentilky změnily naše staré sídliště. Každé ráno, když se podíváme z oken, je vidíme. My, co se umíme správně dívat, se prosím radujme, že sídliště je krásně zelené a naše děti si konečně mohou hrát i jinde než na pyramidě. Máme nové chodníky, vodotrysk a pro někoho zbytečné šachy. Naše sídliště je bohatší o 100 nových stromů, o několik parkovacích míst a o pár tisíc trvalek. Lentilky stojí, nikdo už je nezbourá a budou každého životně vyrovnaného obyvatele sídliště těšit další desítky let.
—————————————————————————————-
Jsem si jistý, že reakce na tento článek na sebe nenechají dlouho čekat. Přečtu si je rád, až budu s mým synem sedět na červené či fialové lentilce plné dětí. A jestli se někdo poznáváte ve výše uvedeném popisu, tak piště. Ale nezapomeňte, že potrefená husa nejvíc kejhá.
A proč není pod článkem diskuse? …a víte, že ani přesně nevím. Asi proto, že se mi prostě nechce zaplevelovat tento web nesmysly. Moje kontakty jsou veřejné, tak využijte je. Nechci dávat prostor těm několika málo lidem, kteří se pod různými jmény snaží vyvolat dojem, že jich je většina. A také se chci více věnovat mé rodině. I mé pracovní priority jdou zcela jiným směrem. A co bude s Lentilkami dál? Nevím. Třeba bude jednou v Letňanech líp 😉